10
آوریل

رفوگری فرش دستباف

فرش، یکی از لوازمی است که تقریبا هر فردی یکی از آن را داشته و در محیط‌های متفاوت اداری، مسکونی و تجاری از آن استفاده می‌کند. از آنجایی که عمده‌ترین کاربرد فرش پوشاندن کف منازل و محیط‌های مستقف می‌باشد، عموماً اجسام متعددی بر روی فرش قرار گرفته و از آنجایی که تردد بر روی آن بسیار است، می‎‌توان چنین پنداشت که فرش پس از مدتی دستخوش فرسایش شده و عیوب گوناگونی در ظاهر و مسائل فنی آن ظاهر می‌شود.

رفوگری فرش دستباف، عملیاتی حساس و پیچیده است که باید توسط متخصصش انجام شود.

فرش دستباف نیز نه تنها از این قاعده مستثنی نبوده بلکه به سبب حساسیت و ویژگی‌های منحصر به فرد، بروز این آسیب‌ها بر روی آن مضاعف می‌باشد. از آنجایی که فرش دستباف از ارزش اقتصادی و معنوی برخوردار است، بهتر است در صورت هر گونه آسیبی به فرش دستباف آن را فوراً نزد رفوگر به امانت سپرد تا وی هر چه سریع‎‌تر اقدام به مرمت فرش و رفع عیب ایجاد شده کند.

دلیل آن که فرش باید فوراً به مرمت‌گر سپرده شود، آن است که از افزایش شدت آسیب جلوگیری کرده و از کاهش ارزش فرش که در اثر بروز آسیب ایجاد می‌شود، جلوگیری کرد. از آنجایی که فرش دستباف ایرانی ارزش اقتصادی و معنوی کثیری دارد، سپردن آن به یک رفوگر حرفه‌ای و متخصص امری واجب و ضروری است.

رفوگری رفو ماندگار، برترین مجموعه مرمت فرش در ایران آماده ارائه خدمات رفوگری انواع فرش دستباف است.

اما در حال حاضر تعداد کثیری کارگاه رفوگری در تهران و به طور کلی‌تر در ایران راه‌اندازی شده است که شناخت مرمت‌گر حرفه‌ای از غیر، نه تنها آسان نبوده بلکه فرآیندی مشکل به شمار می‌آید. در میان تمامی این کارگاه‌ها، رفوگری رفو ماندگار، در زمره برترین مراکز تخصصی مرمت فرش دستباف به شمار می‌آید که تاکنون فرش‌های دستباف با ارزش مادی و معنوی متفاوت اعم از فرش‌های دستباف خانگی، موزه‌ای و مجموعه‌های شخصی را با جنس‌های تمام ابریشم، ابریشمی، کرک و ابریشم و پشمی را مرمت کرده و به رفع عیوب آن‌ها پرداخته است. لذا پیشنهاد می‌شود برای مشاهده نمونه کارها، مطالعه مطالب آموزشی و ثبت سفارش به سایت تخصصی رفوماندگار به آدرس rofoomandegar.com مراجعه کنید.